МЕНИ

Мултимедија

Прашалник

Анкета за квалитет на услугите

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес283
mod_vvisit_counterВчера487
mod_vvisit_counterОвој месец283
mod_vvisit_counterВкупно7449269

Денеска е: Јун 01, 2020
Евиденцијата е започната на 01.01.2011

Одбележан 5 Март - Светски ден на енергетска ефикасност

12
По повод 5 Март - Светскиот ден на енергетска ефикасност на покана од ЈУДГ ,,Буба Мара,, претставници од  Агенција за Енергетика на Република Македонија одржаа работилница под наслов ,,Штедете енергија за подобро утре,,.

Со цел воведување на најмладите генерации во темата, децата заедно со нивните родители изработија хамери, во функција на штедење на електрична енергија преку приказ на економични (штедливи) светилки, како и добивање на енергија со користење на обновливи извори на енергија.

Следствено, Агенција за Енергетика на Рeпублика Македонија на ден 11.03.2015 во кафе шоп Concept37 организира промоција на ревијална изложба на изработките.

   

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Агенција за енергетика на Република Македонија и ECONOLER.

memorandumНа 11.03.2015 година, во просториите на Агенција за енергетика на Република Македонија, беше потпишан меморандум за разбирање и соработка помеѓу Агенција за енергетика на Република Македонија и Проектот за Промоција и консултантски услуги на енергетска ефикасност на општините во Република Македонија со цел обезбедување на техничка поддршка за енергетска ефикасност, спроведeн од Светска Банка и нејзината програма за помош при управување во енергетскиот сектор  (ESMAP).

   

Агенцијата за енергетика на Република Македонија станува нов партнер на Платформата за енергетска ефикасност

IMG_0240Од 6 до 8 март, во соработка со ЕВН и Министерството за економија, Агенцијата за енергетика на Република Македонија зема активно учество во работилницата за Енергетска ефикасност за претставниците за медиуми.

На оваа работилница, како предавачи учествуваа стручни лица од ЕВН, од Министерство за економија и од Агенција за енергетика на Република Македонија , која од оваа година станува нов партнер на Платформата за енергетска ефикасност.

   

Учество на Петтиот интернационален форум за енергетска одржливост во Хамамет , Република Тунис

tunisОд 4-7 ноември 2014 година, во Хамамет, Република Тунис, се одржа Петтиот интернационален форум за енергетска одржливост, организиран од страна на Владата на Република Тунис, Економската комисија на Обединетите нации на Европа (UNECE), Економско-социјална комисија за Западна Азија (ESCWA), Економско-социјална комисија за Азија и Пацификот (ESCAP), Економската комисија за Латинска Америка и Карибите (ECLAC) и Економската комисија за Африка (ECA).

   

Страница 2 од 49

Македонски (Macedonian)English (United Kingdom)