МЕНИ

Мултимедија

Прашалник

Анкета за квалитет на услугите

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1857
mod_vvisit_counterВчера4741
mod_vvisit_counterОвој месец72465
mod_vvisit_counterВкупно6887639

Денеска е: Авг 19, 2019
Евиденцијата е започната на 01.01.2011

Информации од медиуми

Елактричен автопат

  ЕЛЕКТРИЧЕН АВТОПАТ

  Првиот електричен автопат во светот е отворен

 

проба 2

Електро автопат

Првиот електричен автопат во светот е отворен во близина на Гавле во централниот дел на Шведска

 

ВОЗ НА ВОДОРОД

 

Воз на водород

Како водороден воз со нулта емисија може да предизвика револуција во железничкиот сообраќај на Велика Британија.

Хенрик Андерберг,  управен директор за регионален и меѓуградски превоз  на Алстом во  Велика Британија и Ирска, не запознава со нивниот прв компаниски  воз на самонапојување со нулта емисија на штетни гасови.

   

ГРАФЕНАНО И ГРАБАТ ПОЧНУВААТ СО ГРАФЕНСКИ БАТЕРИИ

graphenano-bateries-bikesШпанската Графенано, неодамна заедно со кинескиот партнер Чинт претстави нов вид батерии. Тие ќе овозможат автономност на возилата  од 800 км и период на полнење од само 5 минути.

 

МАРОКО ЈА ГРАДИ НАЈГОЛЕМАТА СОНЧЕВА ТЕРМОЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛА ВО СВЕТОТ

noir1-marokoМароко ја гради најголемата сончева термоелектроцентрала во светот со вкупна моќност од 560 MW.  На 4-ти февруари 2016-та година мароканскиот крал Мохамед 6-ти го пушти во работа првиот дел од сончевата електроцентрала кој има номинална моќност од 160 од планирани 560 MW. Во почетната фаза се очекува „Noor 1“ да работи 20 часа дневно. После изградбата на сите делови,  ќе биде зафатена  површина поголема од главниот град на Мароко, Рабат.

   

Страница 1 од 259

Македонски (Macedonian)English (United Kingdom)