МЕНИ

Мултимедија

Прашалник

Анкета за квалитет на услугите

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес518
mod_vvisit_counterВчера2724
mod_vvisit_counterОвој месец54701
mod_vvisit_counterВкупно6209693

Денеска е: Јан 18, 2019
Евиденцијата е започната на 01.01.2011

Нафтени компании се закануваат со тужби против Хрватска

hrvatska_tuzbaШест големи нафтени компании што учествуваа на тендерот за истражување на резервите на нафта и гас во Јадранското Море, вреден една милијарда долари, најавија дека ќе ја тужат Хрвaтска, доколку до 2 јануари не ги добијат дозволите за работа од Владата во Загреб.

Како што објави порталот Дневник.хр, нафтените компании веќе три недели чекаат да ги добијат дозволите за зделката, која хрватската Влада, ја нарече „бизнис на векот“.

   

Расте бројот на потрошувачи на природен гас во Куманово

Kumanovo-Macedonia-1214312330Локалната самоуправа од Куманово го продолжува процесот на гасификација на објектите во градот. Според објавените информации на порталот „Куманово Њуз“, користењето на овој енергенс досега е обезбедено за 12 локални установи, училишта, градската библиотека и седиштето на ЕВН во Куманово, кои се приклучија на изградената гасоводна мрежа и активно го ползуваат природниот гас.

   

Грибускајте: Литванија може и без рускиот гас

litvanija_gasЛитванија може да издржи и без рускиот гас откако ќе започне да работи терминалот за течен гас, изјави претседателот на Државата, Далја Грибускајте, во интервју за Ројтерс.

Според нејзините зборови, со помош на овој термин во Клајпедското пристаниште, Литванија ќе може не само да ги задоволи своите потреби од гас, туку и да испорачува гас во соседните земји.

„Ние нема да зависиме од испораките на ‘Гаспром’. Во случај да дојде до прекини на испораките, нашиот терминал може да задоволи околу 90% од потребите на трите балтички држави – Литванија, Латвија и Естонија“, изјави Грибускајте.

   

Норвешка не може да биде алтернатива на рускиот гас во Европа

norveska_gasНорвешкиот министер за енергетика Торд Лиен, на претставниците на Европската Унија им пратил писмо во кое ги предупредува дека Норвешка нема капацитет да биде доволна алтернатива ако Русија ја запре испораката на гас на европските земји, пренесе агенцијата Анадолија. 

   

Страница 5 од 323

Македонски (Macedonian)English (United Kingdom)