МЕНИ

Мултимедија

Прашалник

Анкета за квалитет на услугите

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес583
mod_vvisit_counterВчера2724
mod_vvisit_counterОвој месец54766
mod_vvisit_counterВкупно6209758

Денеска е: Јан 18, 2019
Евиденцијата е започната на 01.01.2011

Ако дојде до криза со гасот, македонските домови може да останат студени

makedonija_gasЗа никој во Европа оваа зима да не остане без греење, ЕУ и Западниот Балкан мораат да ја унапредат енергетската инфраструктура, соработката и солидарноста. Во случај на проблеми со рускиот гас, Брисел има свои предлози.

   

Дводневен самит на ЕУ за енергијата и климата

eu-summitОфицијалните претставници на 28-те држави членки на ЕУ, на самитот за енергијата и климата ќе се обидат да постигнат договор  за климатската и енергетската политика на Унијата. За енергетско-климатскиот пакет сè уште има спротивставени ставови меѓу државите членки. Европската Унија сака да зацрта амбициозни цели за намалувањето на емисијата на стакленички гасови, како и за уделот на обновливите извори на енергија и енергетската ефикасност. Комисијата предлага до 2030 година уделот на обновливите извори да се зголеми до најмалку 27%.

   

Русија и Украина се договорија за цената на гасот

Rusija-ukrainaРусија и Украина се договорија цената на гасот во текот на зимскиот период да изнесува 385 долари за илјада метри кубни, а Украина е подготвена претходно да ги исплати испораките, изјави рускиот министер за енергетика, Александар Новак.

Генералниот директор на „Газпром“, Алексеј Милер истакна дека до 21 октомври Украина треба да го реши прашањето за финансиско обезбедување на идните зимски испораки.

   

Македонија меѓу петте најзагорзени земји ако запре рускиот гас

makedonija_prekinМакедонија ќе биде една од петте најзагрозени земји во Европа доколку Русија престане да го испорачува гасот на „стариот континент“ во период од шест месеци, покажува стрес-тестот што изминатиот период го правела Европската комисија за Европската енергетска стратегија за безбедност, а кој вчера го објави еврокомесарот за енергетика, Гинтер Ојтингер. 

   

Страница 6 од 323

Македонски (Macedonian)English (United Kingdom)