МЕНИ

Мултимедија

Прашалник

Анкета за квалитет на услугите

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес584
mod_vvisit_counterВчера2724
mod_vvisit_counterОвој месец54767
mod_vvisit_counterВкупно6209759

Денеска е: Јан 18, 2019
Евиденцијата е започната на 01.01.2011

Путин се заканува со намалување на испораките на гас за Европа

PutinРускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата земја ќе ги намали испораките на гас за европските потрошувачи доколку Украина незаконски одзема дел од количествата на енергенсот што транзитираат низ нејзина територија.

- Има големи ризици за транзитот. Ако утврдиме дека нашите украински партнери, како и во текот на 2008 година, почнуваат незаконски да одземаат наш гас од извозниот гасоводен систем, ние како и во 2008 година, постепено ќе ги намалуваме испораките според обемот на украденото, рече  Путин.

   

Цената на нафтата и натаму ќе паѓа?!

nafta_1Според анализата на “Адмирал Маркетс“, цената на нафтата веќе со месеци паѓа. Така сегашната цеа на нафтата е 21 отсто пониска од цената во јуни, кога беше 107 долари по барел, додека сега изнесува 84,70 долари.

   

Изградбата на турската нуклеарна централа според руски проект ќе започне во 2015 година

turcija_nuklearnaИзградбата на инфраструктурата за нуклеарната централа „Акују“ според руски проект може да започне есента во 2015 година, изјави министерот за енергетика и природни ресурси на Турција Танер Јилдиз.

   

Данска ја греат обновливи извори

danskaДанска е прва земја во Европа по извозот на енергетски технологии. Покрај сето тоа, Данска има многу амбициозни цели во смисла на користење на обновливите извори на енергија. Денеска речиси 25 отсто од данските енергетски потреби се задоволуваат од обновливи извори, а целта на Данците е таа бројка до 2020 година да ја зголемат до 35 отсто.

   

Страница 7 од 323

Македонски (Macedonian)English (United Kingdom)