МЕНИ

Мултимедија

Прашалник

Анкета за квалитет на услугите

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес1248
mod_vvisit_counterВчера3572
mod_vvisit_counterОвој месец58430
mod_vvisit_counterВкупно5856387

Денеска е: Окт 17, 2018
Евиденцијата е започната на 01.01.2011

Индустриската зона „Север“ се подготвува за гасификација

strumica_gasСе проширува дистрибутивната гасоводна мрежа во општина Струмица. Јавното претпријатие за енергетски дејности „Струмица гас“ деновиве интензивно работи на подготовките за гасифицирање на индустриската зона „Север“.

   

Како со рационална потрошувачка на струја до раст на рентабилноста?

rentabilnostСо отстранување на електричните тесни грла, македонските компании на долг рок ќе имаат помал трошок за струја.
Растот на цената на електричната енергија не мора да значи и намалена рентабилност на компаниите. Секој деловен субјект доколку спроведе оптимизација на потрошувачката на електрична енергија може да ја намали вкупна потрошувачката на струја, да ја подобри својата рентабилност, севкупно да има помали трошоци за струја, и да оствари подобри финансиски резултати, категоричнa е Сања Божиновска директор на секторот за трговија со електрична енергија во Руднап, една од најголемите компании за трговија со струја во Југоисточна Европа, присутна и во Македонија преку партнерската компанија Energy services. Речиси и да нема компанија во која не постојат електрични тесни грла, како и нерационално трошење на струјата, а загубите на електричната енергија и не се така мали. Праксата покажува дека компаниите плаќаат за потрошувачка на нешто што не го искористиле.

   

Бугарија воведува ред во енергетскиот сектор

Bg_ener_sektorПривремената влада на Бугарија формираше Комисија за енергетика која треба на најсиромашната членка на ЕУ да и обезбеди услови за поголема транспарентност во имплементацијата на енергетските проекти вредни милијарди евра. Неколку значајни енергетски проекти во моментов се во мирување.
   

Транспаретни соларни панели: прозорци кои произведуваат енергија

Научниците од Мичигенскиот универзитет направиле транспарентен фотоволтаичен модул кој личи на обично стакло.ucla-researchers-create-highly-transparent-solar-cells-for-windows-that-generate-electricity

   

Страница 10 од 323

Македонски (Macedonian)English (United Kingdom)