МЕНИ

Мултимедија

Прашалник

Анкета за квалитет на услугите

Посетеност

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterДенес516
mod_vvisit_counterВчера2724
mod_vvisit_counterОвој месец54699
mod_vvisit_counterВкупно6209691

Денеска е: Јан 18, 2019
Евиденцијата е започната на 01.01.2011

Македонија произведува 69,5 % од потребите на струја

vecer-energetika2608Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2015 година, во Република Македонија, вкупната потрошувачка по видови енергенти изнесува: 545 903 мегават часови електрична енергија , 2,446 милиони нормални метри кубни (нм3)  природен гас, 424 964 тони јаглен и 84997 тони нафтени продукти.

   

„Турски тек“ во Грција ќе чини 2 милијарди долари

turski_tekЦената на грчкиот дел од гасоводот „Турски тек“ ќе биде две милијарди долари, изјави вчера министерот за енергетика, Панајотис Лафазанис.

Министерот истакнал дека меѓу грчките компании постои голем интерес за изградба и користење на тој гасовод.

– Сега веќе знаеме дека за таа работа ќе биде ангажирана грчка државна компанија. Дури, и прашањето за финансирање е решено. Го проценувам тој инфраструктурен проект на околу 2 милијарди долари – изјавил министерот.

   

Нова ера во македонскиот енергетски сектор

tanapПочнува градбата на уште еден трансконтинентален гасовод, ТАНАП - Трансанадолискиот гасовод, заеднички проект на Турција и Азарбејџан, кој минува преку Грузија и Турција до границата со Грција, каде што се дели на два крака кон Европа. Балканските земји, меѓу кои и Македонија, се заинтересирани за приклучување на ТАНАП со што би обезбедиле диверзификација со снабдување со приропден гас.

   

Три земји од ЕУ веќе ги остварија целите за обновливи извори на енергија

eurostatТри земји членки на Европската Унија веќе ги исполнија зададените цели за застапеноста на обновливите извори на енергија до 2020 година. Овие информации се објавени на веб страницата на Eurostat. Се работи за Бугарија, Естонија и Шведска. На Литванија, Романија и Италија им недостасуваат уште само 0,5% до зададената цел за 2020-та.

   

Страница 3 од 323

Македонски (Macedonian)English (United Kingdom)